wtorek, 9 stycznia 2018

Bigos hashimoto

Hashimoto to taka choroba, która jest najczęstszą przyczyną zapalenia tarczycy. Cóż to takiego ta tarczyca i dlaczego taka lipa kiedy jest chora? Większość z Was nie zwraca na nią uwagi. Pokolenie Czernobyla, do którego ja się zaliczam, było zmuszone o niej się boleśnie przekonać kiedy musieliśmy pić płyn Lugola. Za późno zresztą. Problem z tarczycą jest taki, że wydziela hormony, a kiedy jest chora wydzielanie hormonów jest zaburzone i człowiek delikatnie mówiąc, nie zachowuje się tak jak zachowywać się powinien. Mówiąc dosadnie, zachowanie chorego ma czasem znamiona choroby psychicznej :) Całe szczęście ponad 100 lat temu odkryto hormony i chorych się leczy regulując hormony, a nie zamyka w psychiatrykach i wyrywa zęby. 
Sami widzicie, że problem może być poważny, tym bardziej, że bywa coraz częstszy.
Co to ma wspólnego z kuchnią? To, że panuje powszechne przekonanie, że chorzy nie mogą jeść kapusty. Napisałem, że panuje powszechne przekonanie, dlatego, że tak twierdzi większość badań, jednak nie wszystkie. W każdym razie lepiej zrezygnować niż ryzykować, i tu z góry piszę, że nie będę na ten temat dyskutować :) Oczywiście Hashimoto nie jest jedyną przyczyną, ale najczęstszą no i nazwa dla potrawy jak znalazł.
Co mają zrobić tradycjonaliści, którzy chcieliby zjeść tą niewiadomego rodowodu potrawę? Muszą kombinować :)

Składniki:
- kiszone ogórki
- cebula
- pieczarki
- koncentrat pomidorowy (opcjonalnie)


Wykonanie:
Cebulę obieramy i kroimy w półplatsreki. Podsmażamy. Pieczarki kroimy na ćwiartki, ewentualnie na połówki jeśli są małe i podsmażamy razem z cebulą. Dodajemy starte ogórki kiszone i chwilę dusimy. Mieszamy z koncentratem i jeszcze chwilę dusimy.

2 komentarze:

  1. Pomidory to też nie bardzo przy hashimoto, mimo, ze niektorzy lubia w bigosie koncentrat. Ja bym poszła w wersje bigosu z cukinii.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze wiedzieć. Zmieniłem na opcjonalnie, bo niektórzy nie mają z tym problemu, raz na jakiś czas.

      Usuń