piątek, 30 czerwca 2017

Grill inaczej czyli danie preriowe

W dzieciństwie oglądałem dużo westernów. Scenariusze były różne, ale często pojawiał się schemat, w którym za pomocą jednego lub większej ilości super wyszkolonych bohaterów dobro zwycięża. Miałem przez to nieco zaburzony obraz rzeczywistości. Teraz jestem starszy i wiem, że rzeczywistość bardziej przypomina tą z filmu Brimstone niż z Siedmiu wspaniałych. W każdym razie nieodłącznym elementem wielu filmów, był posiłek w terenie. W odróżnieniu od tych w miastach, gdzie podstawą była whiskey, potrawy w plenerze zazwyczaj opierały się na fasoli popijanej kubkiem kawy. O kawie był nawet cały odcinek serialu Lucky Luke. W odróżnieniu do samej postaci Lucky Luka, fasola wydaje się akurat być bardzo prawdopodobna, gdyż na terenie obu Ameryk występuje naturalnie.
Co prawda idea angielskiego śniadania istnieje od średniowiecza, kiedy zwyczajowo jedzono tam dwa posiłki dziennie (oczywiście nie na dworach :) ), rano i wieczorem, przez co śniadania musiały być bardziej treściwe, to sama fasola chyba przywędrowała później. Nie dlatego, że wcześniej w Europie jej nie znano, bo czasem trafiała tu z Bliskiego Wschodu, ale dlatego, że po zorganizowaniu połączeń handlowych między starym na nowym światem, stała się bardziej popularna.
Potrawa, którą zaprezentuję to kuchnia fusion, która łączy styl brytyjski i amerykański. Jako, że Ameryka jest wypadkową Wielkiej Brytanii, tak i to danie będzie miało wiele cech wspólnych. o prawda legenda Muhlenberga ma na ten temat inne zdanie, ale to nie pierwsza legenda, w którą się fajnie ludziom  wierzy, tak jak te ze wspomnianych wcześniej westernów.
W każdym razie chciałem pokazać nieco inne zastosowanie grilla niż tylko położenie czegoś na ruszt.
Z racji tego, że kawiarka ma aluminiowe dno, które szybko się nagrzewa, spokojnie możecie przyrządzić nawet kawę.
To przepis konkursowy więc użyłem fasoli określonej marki, gdzie agronomowie Bonduelle selekcjonują ziarna do siewu oraz pomagają rolnikom wybrać właściwy czas siewu, właściwy sposób pielęgnacji oraz właściwy czas zbiorów. Agronomowie tak dobierają ten czas, aby warzywa były odpowiednio dojrzałe, ale nie przejrzałe.

Składniki
- puszka fasolki po brytońsku
- chleb tostowy
- kawaWykonanie:
Fasolę otwieramy lekko i umieszczamy pomiędzy rozgrzanymi węglami. I czekamy, aż ma, się mocno podgrzeje.
Kawiarkę z kawą umieszczamy na ruszcie tak aby plastikowa rączka nie znajdowała się nad źródłem ciepła.
Chleb tostowy kładziemy na kratce i przypiekamy z obu stron. Tylko trzeba go dobrze pilnować, bo szybko się przypala.Bonduelle - od 25 lat z Wami

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz